مسجد بانیا باشی صوفیه

banya_bashi_mosque_sofia6safarafarin-qpr.jpg
banya_bashi_mosque_sofia6safarafarin-qpr.jpg banya_bashi_mosque_sofia4safarafarin-qpr.jpg banya_bashi_mosque_sofia3safarafarin-qpr.jpg banya_bashi_mosque_sofia2safarafarin-qpr.jpg
در زمانی که عثمانی ها بر کشور بلغارستان تسلط داشتند بناهای مختلفی در این کشور احداث نمودند که امروزه این بناها به عنوان یادگاری از سبک معماری عثمانی مورد توجه گردشگران قرار می گیرند . مسجد بانیا باشی صوفیه (Banya Bashi Mosque Sofia) یکی از این ابنیه تاریخی است که دارای موقعیتی مناسب در قلب صوفیه می باشد . با سفر آفرین همراه باشید تا این مسجد را بهتر بشناسید .
درباره مسجد تاریخی بانیا باشی در شهر صوفیه
مسجد بانیا باشی صوفیه با بیش از 440 سال قدمت یکی از یادگاران دوره عثمانی در بلغارستان می باشد که هنوز هم به عنوان مکانی مقدس مورد استفاده مسلمانان صوفیه قرار می گیرد . مسجد بانیا باشی که در بخش مرکزی صوفیه واقع شده به ایستگاه مترو سردیکا نزدیک بوده و گردشگران تور بلغارستان هر جای شهر که باشند برای بازدید از این مسجد کافی است خود را به یک ایستگاه مترو برسانند . بانیا باشی که به عنوان مسجد جامع صوفیه شناخته می شود در نیمه دوم قرن شانزدهم ، در زمانی که عثمانیان بر صوفیه حکومت می کردند بنا شده و امروزه با کاربری مسجد به فعالیت خود ادامه می دهد . این مسجد تاریخی که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می اید دارای یک گنبد بزرگ و مناره ای با آجرهای قرمز رنگ می باشد .
درباره مسجد جامع صوفیه
مسجد بانیا باشی صوفیه در سال 1576 میلادی به بهره برداری رسیده و به عنوان یادگاری از دوره عثمانی در قسمت مرکزی پایتخت بلغارستان می درخشد . این مسجد که از جاذبه های گردشگری صوفیه محسوب می گردد به دست معمار معروف عثمانی ، سنان ساخته شده و وجود چشمه های آب گرم معدنی در بخش تحتانی مسجد سبب شده تا به آن نام بانیا باشی به معنای حمام های فراوان بدهند . سنان معمار رسمی چند تن از پادشاهان عثمانی بوده و چند شاهکار فوق العاده و بی نظیر مانند مسجد سلیمیه در ادیرنه در بخش اروپایی ترکیه ، مسجد شاهزاده استانبول و مسجد سلیمانیه استانبول از خود به جای گذاشته است .
از گیراترین قسمت های این مسجد کاشی ها و خوشنویسی های زیبای به کار رفته در تزئینات داخلی آن است و از ان جایی که استفاده از تصویر چهره های انسانی در هنر اسلامی ممنوع است یک کاشی بزرگ با تصویری از کعبه در مسجد Banya Bashi تعبیه شده است . آنچه که در نمای بیرونی مسجد قابل توجه است ، سقف گنبدی شکل آن است که بعد از سقوط کمونیسم به طرح اصلی خود بازگردانده شده است . این گنبد که با خوشنویسی های نفیس تزئین شده دارای 15 متر قطر می باشد و ساختمان مسجد تنها نمونه باقی مانده از یک سقف گنبدی شکل بر پایه مکعب در بلغارستان است . بازدید از مسجد جامع بانیا باشی به عنوان یکی از دیدنی های صوفیه رایگان بوده و گردشگران تور بلغارستان با داشتن پوشش مناسب می توانند وارد آن شده و از قسمت های مختلف آن دیدن کنند .
چشمه های آب گرم موجود در قسمت های زیرین مسجد با خواص درمانی فوق العاده چنان جریان و قدرتی دارند که بخار ناشی از آن به سادگی در اطراف بنای این ساختمان اعجاب انگیز قابل مشاهده است . به تازگی حیاط پشت بنای مسجد به منظور توانایی عموم در استفاده از چشمه های آب گرم زیر آن بسط و گسترش یافته است . این مسجد در زمان شوروی کمونیستی به طور کل تعطیل شد اما پس از استقلال بلغارستان و سقوط شوروی ، بار دیگر صدای اذان از مناره های خوش ترکیب و ساخت آن بلند شد .
pic311639210001