خانه شيخ سعيد آل مکتوم دبی

sheikh_saeed_al_maktoum_house_dubai4safarafarin-qp.jpg
sheikh_saeed_al_maktoum_house_dubai4safarafarin-qp.jpg sheikh_saeed_al_maktoum_house_dubai2safarafarin-qp.jpg sheikh_saeed_al_maktoum_house_dubai3safarafarin-qp.jpg sheikh_saeed_al_maktoum_house_dubaisafarafarin-qpr.jpg
خانه شيخ سعيد آل مکتوم دبی (Sheikh Saeed Al Maktoum House Dubai) یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در ادامه به معرفی آن پرداخته شده است برای آشنایی بیشتر با این مجموعه با ما همراه باشید .
درباره خانه شیخ سعید در دبی
خانه شيخ سعيد آل مکتوم دبی با قدمتی بیش از یک قرن به سبک خانه های مناطق بیابانی و جنوبی ایران ساخته شده و حدود 62 سال مقر حاکمان دبی بوده است . خانه شيخ سعيد آل مکتوم که از جاذبه های گردشگری دبی به شمار می آید قبلا متعلق به خاندان آل مکتوم بوده و محلی برای زندگی این خانواده بوده است ولی اکنون این مکان به عنوان یک جاذبه تاریخی و موزه مورد بازدید گردشگران تور دبی قرار می گیرد . این خانه با بیش از 3500 متر مربع وسعت دارای جذابیت های مختلفی چون درها و پنجره های حکاکی شده ، بادگیرها و نورگیرهای چوبی است که هر کدام از ان ها سبک خانه های قدیمی دبی را یاداور می شوند . این خانه در بخشی از زمان فعالیت خود محلی برای گرفتن تصمیمات مهم مملکتی بوده و به نوعی مقر قدرت امارات محسوب می شده است .
اطلاعاتی در مورد خانه شيخ سعيد آل مکتوم در دبی
خانه شيخ سعيد آل مکتوم دبی در نزدیکی دهانه خور در منطقه شندغه واقع شده و تاریخ ساخت آن به سال 1896 بر می گردد سبک معماری این خانه به مانند خانه های کویری و مناطق جنوبی ایران است و برای ساخت آن از موادی چون آهک و ساروج استفاده شده است . شیح سعید آل مکتوم که پدربزرگ حاکم کنونی دبی (شیخ محمد بن راشد آل مکتوم) بوده تا زمان مرگش در سال 1958 میلادی در این خانه می زیسته و این خانه مقر حکومتی این شخص بوده است . خانه شیخ سعید آل مکتوم یکی از دیدنی های دبی است که در سال 1986 توسط شهرداری دبی مورد بازسازی قرار گرفت و بعد از آن به عنوان موزه به کار خود ادامه داد و اکنون موزه ملی ، اسکناس و عکس‌های تاریخی از شهر دبی و همچنین موزه عکس هایی از خانواده حکمرانان شهر دبی می باشد .
خانه شیخ سعید دبی متشکل از یک حیاط بزرگ است که دور تا دور آن 5 بخش مختلف هر کدام برای یک خانواده در نظر گرفته شده است قابل توجه است که هر بخش شامل یک ایوان ، مهمانخانه و تعدادی اتاق می باشد که درب تمامی اتاق ها به سوی حیاط باز می شود . این اتاق ها با فرش ، اثاثیه و تصاویری زیبا تزیین شده و چشم انداز طبقه بالای آن منظره زیبایی از خور دبی ارائه می دهد . علاوه بر سبک معماری جذاب خانه شیخ سعید آل مکتوم دبی بخش های دیدنی دیگری نیز در آن وجود دارد که برای گردشگران جالب خواهد بود . دو بال خانه به گالری عکس های شهر دبی تبدیل شده که در یکی از آنها عکس هایی از قرن بیستم دبی و در دیگری عکس هایی که در سال های 1940 تا 1950 گرفته شده به نمایش درآمده است . این عکس ها روزهایی را به یادآور می شوند که دبی در حال تبدیل شدن به منطقه ای صنعتی و تجاری بوده است . عکس های قدیم دبی و حاکمان آن ، اسناد تاریخی ، پول های رایج در زمان های نه‌ چندان دور و مجموعه های تمبر از دیگر دیدنی های این موزه می باشند .
ساعات بازدید و بلیط خانه شیخ سعید در دبی
این خانه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری امارات در تمامی روزهای هفته آمادگی پذیرش بازدید کننده را دارد و فقط ساعات بازدید متفاوت می باشد به طوری که در روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 8:30 شب و در روزهای جمعه از ساعت 3 بعد از ظهر تا 9:30 شب باز می باشد . قیمت بلیط ورودی برای بازدید از این مکان تاریخی برای بزرگسالان 3 درهم و برای کودکان 1 درهم است .
pic403787210001